• مناطق ویژه گردشگری

  جستجو بر اساس
  منطقه نمونه گردشگری تنگل سنگ نسو
  آدرس :
  واقع در ارتفاعات شمال شهرستان، از ابتدای مسیر امام زاده سید مرتضی به سمت بخش کوهسرخ
  توضیحات :

    این منطقه که در ارتفاعات شمال شهرستان واقع شده از ابتدای مسیر امام زاده سید مرتضی به سمت بخش کوهسرخ شروع و تا شهر ریوش ادامه دارد. کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده و طبیعت بکر و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری، دره‌های سرسبز و پر آب، چشمه‌سارهای زیبا این منطقه را به عنوان یک قطب کم نظیر گردشگری و تفریحی در جنوب خراسان رضوی در آورده است. این منطقه هر ساله پذیرای خیل عظیمی از گردشگران و مسافرین عزیز می‌باشد. همچنين اين منطقه داراي گياهان دارويي مانند گون، ريواس، خارشتري، ترنجبين، آويشن، گل زنيا، بو مادران، گل گاوزبان و ... مي باشد.

  روستای قوچ پلنگ
  آدرس :
  توضیحات :
  روستای تاریخی کریز
  آدرس :
  48 کیلومتری شمال غربی شهر کاشمر و 18 کیلومتری غرب شهر ریوش
  توضیحات :

    این روستا در فاصله 18 کیلومتری غرب شهر ریوش و در فاصله 48 کیلومتری شمال غربی شهرستان کاشمر قرار دارد. علاوه بر چشم‌اندازهای زیبای طبیعی نظیر آبشار زیبای گرمک و قله بالای ۳۰۰۰متری باغدشت آن دیدن سد شاهی و قلعه بیژن که مربوط به قبل از میلاد واقع در کریز بسیار دیدنی می‌باشد. روستای کریز به علت کوهستانی بودن چشم‌اندازهای سرسبز و بکری دارد و به علت قرار گرفتن در محل تلاقی دو رودخانه کال گرمک و کال شش طراز دارای مزارع و باغ‌های بسیار است. رشته کوه باغدشت دارای قله‌های مخروطی آتشفشانی خاموش است. این کوه‌ها مربوط به دوران چهارم زمین‌شناسی است که هنوز قله‌های مخروطی شکل آن دیده می‌شود. گردو، بادام، زردآلو، آلو، هلو و انگور از محصولات سردرختی روستاست. روستای کوهپایه‌ای کریز، بافت مسکونی متمرکزی دارد. کوچه‌های آن نامنظم و پیچ در پیچ است. منظره خانه‌های روستایی با دیوارهای گلی و سقف‌های مسطح، درآمیختگی فضای کالبدی روستا را با محیط طبیعی بطور زیبایی به نمایش گذاشته است.

  روستای تاریخی نامق
  آدرس :
  30 کیلومتری شمال شرق شهر کاشمر
  توضیحات :

    روستای نامق روستایی مفرح و زیبا با سابقه تاریخی بالاست که در شرقی‌ترین نقطه جغرافیایی بخش کوهسرخ از توابع شهرستان کاشمر قرار دارد.  این روستا در قسمت شرق شهر ریوش با فاصله 30 کیلومتر و در قسمت شمال شرقی شهر کاشمر با فاصله 30 کیلومتری قرار دارد. وجه تسمیه نامق باز بر اقوال نقل شده نامه حق معنی شده که از جانب پیامبر پیکی با دعوت نامه‌ای به اسلام آمده که به آن نامه حق نام نهاده‌اند و به مرور نامق شده است.
  نامق به دلیل قرار گرفتن در حصار باغات و اراضی حاصل خیز دارای آب و هوایی کوهستانی است که اکثر مردمان این دیار در هنر شعر موسیقی خط و نقاشی متبحرند. شاعر شیخ احمد جامی که آرامگاه او در شهر تربت جام هست زادگاه او در روستای نامق است که در کتب تاریخی نامی از آن برده اند.

  روستای موشک
  آدرس :
  15 کیلومتری شمال شرقی شهر ریوش
  توضیحات :

    در 15 کیلومتری شمال شرق شهر ریوش، روستایی پرسابقه و كهن بنام موشك وجود دارد كه نسبت به سایر روستاهای منطقه از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. شرایط خاص جغرافیایی این روستا نسبت به سایر روستاهای منطقه خصوصیات خاصی را برای اهالی آن به ارمغان آورده است. اهالی روستا بیش از 35۰ خانوار بوده و شغل قریب به اتفاق آنها كشاورزی و دامداری است. محصولات عمده کشاورزی آن در بخش زراعت عبارتند از: گندم، جو، سیب‌زمینی، نخود و در قسمت باغبانی می توان از بادام به عنوان محصول اصلی که بیشتر به صورت دیم کاشت می شود نام برد. مشهور است كه نژاد مردم این روستا مغولی می باشد و بعضی این نظریه را رد كرده و نژاد آنها را تركمن می دانند كه هر چه باشد مردم هر دو نژاد از لحاظ فیزیکی به هم نزدیکند. نظریات دیگری نیز گفته می شود كه مشهورترین آن‌ها همین دو مورد است. وجود لغات تركی در محاوره، نام‌های تركی بر بعضی از اماكن مربوط به این روستاها، سخت کوشی و جسارت ایشان مواردی است كه علاوه بر خصوصیات ظاهری می شود از آن‌ها به عنوان شواهد ادعا مطرح كرد.
       از عناصر جذاب معماری این روستا وجود سازه‌هایی دست کند در حوالی مزار موشک که به گفته اهالی سم نامیده میشده و بعضاً این سازه‌ها بصورت سه طبقه نیز می باشد.

  روستای تاریخی و پلکانی ایور
  آدرس :
  نزدیکی شهر ریوش
  توضیحات :

    ایور که احتمالاً به معنای (آب ور) بوده است که معنای دیگر آن، (ایوار) محل غروب خورشید می باشد. ایور کنونی در حدود 250 سال پیش توسط 30 نفر که مالدار بوده اند و از ناحیه‌ای به نام طعلستان آمده بودند بنیاد شد. محل اولین خانه‌ها تیغ محله (تپه بزرگ و پر از ارتفاع تیز) بوده است که در آن خانه اتاق‌هایی بوده که هر یک یا دو اتاق متعلّق به یک خانواده بوده‌است و بعدها این افراد زیاد شده‌اند و ایور را ساخته‌اند.
       ایوری که در قدیم وجود داشت شاید قبل از اسلام و حدود ۴۰۰ سال یا بیشتر یا کمتر، کم کم خراب شده و از بین رفته و حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال بعد افراد دیگری به اینجا مهاجرت کرده‌اند و اینجا را ساخته‌اند منظور همان ۳۰ نفر است. می‌گویند در خیلی قدیم‌ها ایور و اطراف آن خیلی سر سبز بوده و آب فراوان داشته برای همین به آن آب آور گفته بودند و کم کم این کلمه طی صدها سال به ایور تغییر نام داد. سنگ نوشته‌هایی که از زیر خاک پیدا شده، می‌گویند به خط می‌چکی نوشته شده و کسی نمی‌تواند آن‌ها را بخواند و یعنی احتمال اینکه ایور اولّیه شاید از زمان قبل از اسلام وجود داشته‌است بسیار زیاد است.

  سایت پروازی (پاراگرایدر) کوه آریا
  آدرس :
  شمال غربی شهر ریوش
  توضیحات :

    کوه آریا که در قسمت شمال غربی شهر ریوش واقع شده و نیز در دامنه آن دو روستای علی آباد و بختیار قرار دارد، می‌تواند به عنوان یکی از مستعدترین پیست‌های پروازی در کشور ورزشکاران این رشته را شگفت زده کند.

  کویر گندم بر
  آدرس :
  40 کیلومتری جنوب شهرستان کاشمر
  توضیحات :

    کویر معروف به گندم بر در فاصله 40 کیلومتری جنوب شهرستان کاشمر و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد.

  شهر ییلاقی ریوش، منطقه گردشگری ریوش
  آدرس :
  شهر ریوش
  توضیحات :

    ریوش شهری در بخش کوهسرخ شهرستان کاشمر استان خراسان رضوی است. این شهر در ۳۰ کیلومتری شمال کاشمر قرار دارد. از ویژگی‌های منحصر به ‌فرد ریوش، رودخانه‌ها و باغات سرسیز است که به همراه درختان سر به فلک کشیده، آب و هوای معتدل ریوش و رودخانه‌های روانی که از بخش جنوبی و و غربی ریوش عبور می‌کنند و مناظر زیبایی را آفریده‌اند و گردشگران بسیاری را در تمام فصول سال به این ناحیه می‌کشانند. از مهم‌ترین مراکز تفریحی و دیدنی شهر ریوش می‌توان به پارک جنگلی واقع در ارتفاعات شمالی شهر ریوش، بافت قدیم و خانه‌های پلکانی در جنوب شهر ریوش، آسیاب‌های قدیمی در منطقه چاهسار ریوش، باغات، رودها و آبشارها و چشمه‌های فراوان واقع در اطراف شهری ریوش  اشاره کرد.  

  ارتفاعات روستای اکبرآباد
  آدرس :
  17 کیلومتری شمال شهر ریوش روستای اکبر آباد
  توضیحات :

    در فاصله 17 کیلومتری شمال شهر ریوش روستای اکبر آباد قرار دارد که کوه‌های سر به فلک کشیده آن از زیبایی خاصی برخوردار است که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می کند.

  یخچال طبیعی بند قراء
  آدرس :
  7 کیلومتری روستای بقراء
  توضیحات :

    در حدود ۷ کیلومتری روستای بندقرا، یخچال طبیعی و بی نظیری است که در تمام فصول سال، پُر از یخ است. تا همین چند سال اخیر که هنوز اهالی روستاهای اطراف همچون بندقراء، توندر و خرو از نعمت برق برخوردار نبودند، یخ مورد نیاز خود را از این یخچال تأمین می کردند.

  آبشار کریز
  آدرس :
  شمال غربی روستای کریز
  توضیحات :

    آبشار زیبای کریز در شمال غربی روستای کریز واقع شده است که با وجود طبیعت سرسبز و مجاورت با کوه باغدشت مسافران و گردشگران زیادی به آنجا سفر می کنند.

  آبگرم معدنی کریز
  آدرس :
  در حاشیه جاده آسفالته کریز به ریوش در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر ریوش و به فاصله ۳ کیلومتری روستای کریز
  توضیحات :

    این پدیده طبیعی در حاشیه جاده آسفالته کریز به ریوش در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر ریوش و به فاصله ۳ کیلومتری روستای کریز واقع گردیده و دارای آبگرم معدنی با خاصیت‌های درمانی است. در حاشیه این مکان نیز دره بسیار با رودخانه‌ای پرآب، چشمه‌سارهای آب سرد شیرین و گوارا وجود دارد. به اعتقاد کارشناسان، این آبگرم معدنی از نظر وجود مواد شیمیایی در رتبه بالاتری از آبگرم فردوس قرار دارد.

  منطقه گردشگری چوقان
  آدرس :
  3 کیلومتری روستای ایور در نزدیکی شهر ریوش
  توضیحات :

    نطقه‌ای تفریحی، سرسبز و دارای حوضچه آب روان که از چشمه ساری در مجاورت آن پر می شود. این مکان استراحت گاه مناسبی جهت مسافران و گردشگران عبوری از تربت حیدریه به سمت کاشمر از مسیر بایگ می باشد. این منطقه در 3 کیلومتری شرق روستای ایور واقع شده است.

  کوه باغدشت
  آدرس :
  شهر ریوش، روستای کریز
  توضیحات :

    قله باغدشت به ارتفاع 2500 متر از ارتفاعات ریوش کاشمر و در جوار روستای کریز و بند قراء می‌باشد و در 30 کیلومتری شمال غرب شهر کاشمر واقع شده است. جهت کوه شمال شرقی-جنوب غربی بوده و مختصات جغرافیایی قله: طول جغرافیایی 58 درجه و 16 درجه شرقی و عرض جغرافیایی آن35 درجه و 38 دقیقه شمالی می‌باشد.

  سد شاهی
  آدرس :
  روستای کریز کوهسرخ
  توضیحات :

    سد شاهی یا بند شاهی از جاذبه‌های تاریخی روستای کریز است .  این سد که در هزار متری روستا واقع شده، نشان دهنده تاریخ و گذشته با شکوه آن است که امروزه به یکی از مکان‌های تاریخی و تفرجگاهی مورد توجه گردشگران تبدیل شده است. این اثر تاریخی که مربوط به قرن هفتم هجری قمری می باشد، در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

  رودخانه دائمی نابای
  آدرس :
  ریوش
  توضیحات :

    این رودخانه از میان ریوش گذشته و پس از آبیاری نمودن زمین‌های اطراف در جنوب بردسکن فروکش می کند. چشمه‌های اولنگ، شنگی، عمارات و آتشون از منابع آبرسانی رودخانه نابای (کال ششطراز) می باشند که در این بخش قرار دارند. رودخانه نابای در مسیر خود از روستای هدف گردشگری طرق، روستای قراچه و روستای زیبای کریز عبور می کند و بعد از آن از سد شاهی که در نزدیکی روستای کریز واقع شده و جزء آثار به ثبت رسیده شهرستان می باشد می‌گذرد و در انتها به کال کندر منتهی می شود.

  اولنگ های موشک
  آدرس :
  روستای موشک واقع در شهر ریوش
  توضیحات :

    وجود قنات‌های بسیار زیاد در اطراف روستا باعث ایجاد اولنگ (مراتعی سرسبز با نوعی چمن که در آن آب از زمین می جوشد و تمام مرتع را آب گرفته است) شده است.

  اردوگاه آموزش پرورش اکبرآباد
  آدرس :
  روستای اکبرآباد
  توضیحات :

    اردوگاه آموزش و پرورش با امکانات خدماتی و رفاهی محل مناسبی جهت استراحت مسافران عبوری از مسیر کاشمر به نیشابور است. این مکان به لحاظ قرارگیری در دره‌ای خوش آب و هوا نیز مکان مناسبی جهت رصد ستارگان می باشد که تاکنون چندین برنامه رصد در این اردوگاه انجام شده است.


  صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 1 صفحه بعدی
سایر شهرستانها
ارتباط با ما
ورود به پنل

  کاشمر، خیابان حیدری، حاشیه میدان کعبه، خانه تاریخی دانشی             05155241312               05155241747 -  داخلی 8

kashmar_miras@yahoo.com          کد پستی: 9671619161               kashmar_chto
 
 
 
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق