روستای موشک
مکان15 کیلومتری شمال شرقی شهر ریوش
در 15 کیلومتری شمال شرق شهر ریوش ، روستایی پرسابقه و كهن بنام موشك وجود دارد كه نسبت به سایر روستاهای منطقه از ویژگیهای خاصی برخوردار است. شرایط خاص جغرافیایی این روستا نسبت به سایر روستاهای منطقه خصوصیات خاصی را برای اهالی آن به ارمغان آورده است. اهالی روستا بیش از 35۰ خانوار بوده و شغل قریب به اتفاق آنها كشاورزی و دامداری است. محصولات عمده کشاورزی آن در بخش زراعت عبارتند از : گندم،جو، سیب زمینی ، نخود و در قسمت باغبانی می توان از بادام به عنوان محصول اصلی که بیشتر به صورت دیم کاشت می شود نام برد. مشهور است كه نژاد مردم این روستا مغولی می باشد و بعضی این نظریه را رد كرده و نژاد آنها را تركمن می دانند كه هر چه باشد مردم هر دو نژاد از لحاظ فیزیکی به هم نزدیکند . نظریات دیگری نیز گفته می شود كه مشهورترین آنها همین دو مورد است. وجود لغات تركی در محاوره، نامهای تركی بر بعضی از اماكن مربوط به این روستا ها ، سخت کوشی و جسارت ایشان مواردی است كه علاوه بر خصوصیات ظاهری می شود از آنها به عنوان شواهد ادعا مطرح كرد .
از عناصر جذاب معماری این روستا وجود سازه هایی دست کند در حوالی مزار موشک که به گفته اهالی سم نامیده میشده و بعضاً این سازه ها بصورت سه طبقه نیز می باشد .


ارتباط با ما
سایر شهرستانها
خدمات الکترونیک
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق